STIRI
Festivalul de muzica clasica de la Ruse isi deschide portile

Festivalul de muzica clasica de la Ruse isi deschide portile
11 March 2016


Imaginea 1 din 1


Cea de-a 56-a editie a Festivalului de muzica clasica de la Ruse incepe pe 11 martie. Programul festivalului:

11.03
Vineri, Sala Teatrului, 19
Deschiderea festivalului:
ORCHESTRA SIMFONICA a Operei de Stat PLOVDIV
Dirijor ЕMIL Tabakov
Solist МINCHO Minchev vioară
D. Șostakovici - Uvertura festivă
H. Wieniawski - Poloneza nr 1
P. Vladigerov - Cantec
C. Saint-Saens - Introducere și
Rondo Capriccioso
D. Șostakovici - Simfonia nr 10
12.03
Sâmbătă, Sala Teatrului, 19
Arta barocă
Academia de muzică veche
Dirijor și solist
Pavlo BEZNOSIUK, vioară
H. Purcell - Muzică incidentala Abdelazer
F. Geminiani - Concerto grosso op.5
J. H. Roman - Concertul pentru vioara
J. Gаlliard - Suita Pan și Syrinx
G. F. Handel - Concerto grosso op.6
13.03.
Duminica, Filarmonica, ora 11
20 de ani pe scena
duo de pian
GENOVA & DIMITROV
S. Rachmaninov -
Suita pentru două piane N1, op.5 Fantasie
Suita pentru două piane N2, op.17
13.03.
Duminica, Sala Teatrului, sala Europa, 17
Concert al clasei de master pian
13.03.
Duminica, Sala Teatrului, 19
ORCHESTRA SIMFONICA NATIONALA ROMÂNA
Dirijor Cristian Mandeal
Solist ANDREI IONITA violoncel
Т. Rogalski - Trei dansuri romanesti
P. I. Ceaikovski - Variațiuni Rococo
R. Wagner - Preludiu și Moartea Isoldei
R. Strauss - Suita Rosenkavalier
14.03.
Luni, Sala Teatrului, 19
Cvartetul SIGNUM Saxophone
J. Haydn - Cvartetul №5
G. Ligeti - Șase Bagatele
S. Barber - Аdagio оp. 11
G. Gershwin - Suita Porgy și Bess
15.03.
Marți, Sala Teatrului, 19
Filarmonica din SOFIA
Dirijor JEAN-Bernard POMMIER
Solist Svetlin Roussev vioară
JEAN-Bernard POMMIER pian
АТАNAS Krastev violoncel
Е. Lalo - Simfonia Espagnole
L. van Beethoven - Triplu concert
16.03.
Miercuri, Sala Teatrului, 19
Ansamblul Ars Danubiana
PLAMENA MANGOVA pian
MIHAELA MARTIN VIOLIN
АNDREI DOGADIN viola
АLEXANDER KNYAZEV violoncel
Bartok, Brahms, Enescu, Dvorak
17,03.
Joi, Teatrul Hall, 19
Ansamblul de camera Solistii din Sofia
Dirijor Plamen DZHOUROV
Solist ЕVGENY BOZHANOV pian
F. Chopin - Concertul pentru pian №1
F.Chopin - Concertul pentru pian №2
18.03.
Vineri, Sala Teatrului, sala Europa, 17
Concert de master-class de vioară
18.03.
Vineri, Opera, 19
Opera de Stat din RUSE
Simon Boccanegra de G. Verdi
(premieră)
Conductor GEORGY DIMITROV
Scenografia si costumele Ivan Savov
Dirijorul corului Stelyana Dimitrova
Distribuție Ivan Konsulov
Neli Kravchenko
Rusalina Mochukova
Alexander Nossikoff
Petar Kostov
Ivan Kabamitov, Momcil Milanov
Aleksander Baranov
19.03
Sâmbătă, Sala Teatrului, sala Europa, ora 11
Cvartetul de coarde Frosh
J. S. Bach - Arta fugii
L. van Beethoven - Cvartetul de coarde, оp.131
B. Bartok - Cvartetul №4
19.03.
Sâmbătă, Sala Teatrului, 19
ТАТIANA Koleva
& Ansamblul de tineret PERCUSSION POOL
Melodii pentru Marimba & Percussion Cocktail
ТАТIANA KOLEVA marimba & percutii
JOEKE HOEKSTRA percutii
Ansamblul de tineret PERCUSSION POOL:
Simon Haakmeester
Edwin van der Wolf
Marco Diaz Perez, Coen Dijkstra
Jeroen Oosterwijk,
Pieter Mark Kamminga
Muzică de:
S. Reich, E. Varese, P. Stainov
T. Loevendie, F. M. Maier, H. Kiyama
20.03.
Duminica, Sala Teatrului, ora 11
Concert de caritate
MARIETTA PETKOVA pian
Omagiu Yakim Petkov
Program:
J.S.Bach, A.Skryabin, F.Chopin
20.03.
Duminica, Sala Teatrului, sala Europa, 19
Ansamblul MUSICA NOVA
Ansamblul vocal GLI ACCORDATI
Dirijor DRAGOMIR YOSSIFOV
Soliști Galya Simeonova soprană
Stefani Krasteva soprana
Ralitsa Ralinova soprana
Nadya Pavlova alto
Boyan Vasilev tenor
Petar Petrov bas
L. Nikolov - Metamorfozele 3
P. Boulez - Derive I
W. A. Mozart - Requiem, К. 626
21.03.
Luni, Sala Teatrului, 19
Paris - Buenos Aires:
Une Histoire d'Amour
МАRIA MARTINOVA pian
CYRIL GARAC vioara
Program:
А. Piazzolla, C. Debussy, Ravel M.
22.03.
Marți, Sala Teatrului, sala Europa, 19
МАRIA PRINZ pian
J.Haydn, L.v.Beethoven, F.Schubert
22.03.
Marți, Sala Teatrului, 21
Seara de Jazz
Generaţii
Vladigeroffs & Goleminoffs Junior
АLEXANDER VLADIGEROV
Trompeta & fluegelhorn
KONSTANTIN VLADIGEROV pian
HRISTO GOLEMINOV saxofon
STOYAN YANKULOV - STUNDZHY percutie
23.03.
Miercuri, Sala Teatrului, 19
Filarmonica din RUSE
Corul DUNAVSKY ZVUTSY (Sunetele Dunarii)
Dirijor GEORGY DIMITROV
solişti
KANA EGASHIRA vioara
STEFAN BONEV pian
L. v Beethoven - Concertul pentru pian №4
S. Prokofiev - Concertul pentru vioara №1
A. Borodin - Dansuri polovețiene
24.03.
Joi, Sala Ruse Hall, 17
Concert al clasei de master percuție
24.03.
Joi, Sala Teatrului, 19
VESKO ESCHKENAZY vioara
МАRIETTA PETKOVA pian
W. A. Mozart - Sonata pentru vioară, К.304
L.v. Beethoven - Vioara sonată op.30
C. Debussy - Vioara sonată, g moll
C. Franck - Vioara sonată, A Dur
25.03.
Vineri, Sala Teatrului, 19
FILARMONICA CEHĂ A COLLEGIULUI PRAGA
Solist JITKA HOSPROVA viola
Program: А. Dvorak, J. Brahms
A. Skoumal, J. Novak, P. Mascagni
G. Caccini, A. Piazzolla
26.03.
Sâmbătă, Sala Teatrului, 11am
Arthur Lourie: o pagina din vârsta de argint
Borislava TANEVA pian
Ralitsa RALINOVA soprana
Program: lucrări de A. Lourie & multimedia
26.03.
Sâmbătă, Sala Teatrului, 19
CLASSIC FM RADIO ORCHESTRA
Dirijor și solist
Shlomo Mintz VIOLIN
J. S. Bach - Concertul pentru vioara BWV 1041
J. S. Bach - Concertul pentru vioara BWV 1042
B. Britten - Simfonia Simpla, оp. 4
P. I. Ceaikovski - Serenada pentru coarde
27.03.
Duminica, Sala Teatrului, sala Europa, 11am
10. Concert sustinut de Castigatorii Concursului
International Franz Schubert - Ruse'2015
GEORGY CHIKOLOV pian
ANNA GEORGIEVA vioara
DIMITAR DIMITROV flaut
NIKOLAY ZHELYAZKOV pian
RALITSA RALINOVA soprana
Duo de pian AEE AN KIM & SUN HO LEE
27.03.
Duminica, Sala Teatrului, 19
Filarmonica din RUSE
Corul Prof. VASIL Arnaudov
Dirijor Nayden TODOROV
Dirijorul corului Svilen Dimitrov
Soliști WOLFGANG DAVID vioară
MARIA TSVETKOVA soprana
F. Mendelssohn - Concertul pentru vioara
J. Rutter - Magnificat
FESTIVALUL ZILELE JUNIORIORILOR
Fundația "America pentru Bulgaria"
și Proiectul Festivalului International
"March Music Days"
14 martie luni, Sala Teatrului, ora 11
SIGNUM4KIDS: Rapsodie la școală
18 martie vineri, Sala Teatrului, 11 am / 13
Week-end percuție 1 Percuție: Face 2 Face
ТАТIANA Koleva percutie
JOEKE Hoekstra percutie
Ansamblul de timneret PERCUSSION POOL
19 martie sâmbătă, 11:00 - 13:00
Week-end percuție 2 Percuție
Ansamblul de timneret PERCUSSION POOL
flashmob
20 martie duminică, Muzeul de Istorie
Week-end percuție 3
CONCERTE pe PERNE
MARTINA MITEVA
KIRIL PETROV
NIKOLA PETROV
21 martie luni, sala Europa
Fortissimo Family
Povestiri despre Cantec
Ansamblul Vocal Gli Accordati
Dirijor DRAGOMIR YOSSIFOV
Actrita & interpreta
ANTOANETA DOBREVA - NETI
PROGRAME PARALELE
Expoziții și alte evenimente
11-27
Sala Teatrului, Foaier, 18
Amadeus
VIRGINYA PENCEVA
ZLATKA STOYKOVA
МАYA KUBRATOVA
15 - 31
Galeria de arta Ruse, 05:30
expoziția ТON / SEMITON
19 martie
Biblioteca regională, 04:30
Ivan Yanakiev prezintă:
440Hz sau 432Hz
19 martie
Picturi pe sticla
atelier
25 martie
Biblioteca Regională, 17
Teatrul Muzical Bulgar
Operă. Balet. Operetă. Muzical.
(1890 -2010)
Lansare de carte. Participa
R. Biks, A. Yaneva
R. Karakostova
M. Tsenova-Nusheva, E. Zhunich
26 martie
Muzeul de Istorie, 16
Lansare de carte. Participa
Rumyana Lecheva
Povestea adevarata a vietii Hristinei MORFOVA
Acest program este supus eventualelor modificări


inapoi la toate stirile